آشنایی با محله ازگل

در این مقاله آشنایی با محله ازگل را باهم بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا نواحی مختلف و مهم منطقه را مرور کنیم. این محله در منطقه یک شهرداری تهران و در ناحیه 9 قرار دارد،  و در شمال شرقی تهران واقع است که به دلیل مجاورت با رشته کوه البرز دارای آب و هوای مناسبی است اما زمستان سردی را نسبت به سایر نقاط پایتخت دارد. شهرک شهیدمحلاتی و محله اراج و سوهانک هم در نزدیکی ازگل قرار دارند. از خیابان‌های اصلی محله ازگل می توان به خیابان نیروی زمینی، خیابان نوبهار، گلستان و… اشاره کرد.

ازگل به وسیله بزرگراه ارتش در شمال، بزرگراه شهید بابایی در جنوب، بزرگراه امام علی در غرب و بلوار نیروی زمینی در شرق احاطه می شود. موقعیت جغرافیایی ازگل از شمال به شهرک شهید محلاتی، از جنوب به محله لویزان، از غرب به اقدسیه و از سمت شرق به بلوار نیروی زمینی محدود می شود. اگر قصد دارید در این محله ساکن شوید لازم است اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید.ازگل تهران در موقعیتی قرار دارد که دارای امکانات طبیعتگردی بسیار زیادی است و می‌تواند محیطی بسیار خوب را برای زندگی رقم زند.

 

محله ازگل یکی از مناطق شمال شهر تهران می باشد که دسترسی آسانی به سایر مناطق دارد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به محله ازگل ایستگاه شهید محلاتی متعلق به خط 3مترو (شهرک قائم – آزادگان) در ضلع شمال شرقی این محله دانست. خطوط اتوبوسرانی در چند مسیر به مردم این منطقه خدمت رسانی می کنند. وجود این وسایل نقلیه عمومی و بزرگراه های ارتش، امام علی و شهید بابایی دسترسی مناسبی را برای مردم محله ازگل به سایر مناطق تهران ایجاد کرده است.

حمل و نقل عمومی ازگل

از نظر حمل و نقل عمومی نیز می‌توان ازگل را از جمله مناطق خوب شرق تهران دانست. خطوط حمل و نقل بسیار زیادی از این منطقه عبور می‌کنند.

 1. خط ۲۱۳ میدان رسالت به شهرک شهید محلاتی و از شمال در بلوار ارتش و غرب در بزرگراه امام علی
 2. خط ۳۰۱ پایانه شهید حقانی به انتهای بلوار ارتش
 3. خط ۱۰۹ اتوبوس‌های تندرو از مبدا پایانه لاله به متروی جوانمرد قصاب
 4. خط ۲۱۶ شهرک شهید محلاتی به پایانه علم و صنعت
 5. خط ۳۰۰ شهرک قائم به پایانه تجریش
 6. خط ۱۰۶ پایانه لاله به پایانه شهید افشار (پارک وی)
 7. خط ۲۱۵ سوهانک به سه راه ضرابخانه (تقاطع خیابان شریعتی و پاسداران)
 8. خط ۳۸۷ میدان رسالت به میدان قدس (فقط در مسیر رفت)
 9. خط ۲۱۷ شهرک صدف به متروی قیطریه (بلوار صبا)

متراژ و قیمت خانه در محله ازگل 

قیمت خانه ها در ازگل به نسبت مرکز و جنوب تهران بالاتر است. دلیل آن هم قرارگیری محله ازگل در شمال تهران است. البته نسبت به محله های اعیان نشین تهران قیمت مناسب تری دارد که دلیل آن احتمالا برخی نقاط ضعف منطقه است. قیمت خانه در محله ازگل، بستگی به عوامل زیادی از جمله سازه خوب یا ضعیف، متریال خوب یا ضعیف ، نوع محله و … بستگی دارد.

 

طبق آمار برگرفته از اطلاعات مشاورین املاک خشایار، پایه قیمتی برای خانه هایی که سندشان تعاونی است، برای هر مترمربع از 38 میلیون تومان،و برای سندهای شخصی از 43 میلیون تومان شروع می شود و قیمت سقف منطقه حدودا 140 میلیون تومان می باشد. متراژ خانه‌ها اغلب از 55 تا 350 متر و پنت هاوس نیز تا 600 متر گزارش شده است. عمر بناها نهایتا تا 25 سال است و اغلب بناها نوساز می باشد.گران‌ترین خانه‌ها را می‌توان در حوالی خیابان آبشار محله ازگل یافت. در همین منطقه، قیمت رهن کامل ملک بسته به محله متفاوت است.

متراژ 90 تا 170 متر مربع بیشترین متراژ اختصاص داده شده به خانه ها و متراژ 180 تا 200 متر مربع کمترین آنهاست.یکی از دلایل خاص بودن منطقه ازگل به خاطر وجود زمینهای زیادی است که پهنای باغ دارند و در صورتی که مالک بخواهد زمین خود را به سازه مسکونی تبدیل کند باید تا 60 درصد باغ را حفظ کند، بخاطر همین بیشتر آپارتمانهای ازگل به شکل برج باغ می باشد. پایین تر بودن قیمت محله ازگل به علت داشتن نقاط ضعف این منطقه است. که این نقاط ضعف شامل موارد زیر می شود:

 • نبودن بیمارستان های مجهز در محله ازگل
 • نبود مراکز خرید به حد کافی در این محله
 • کم بودن تعداد بانک ها و دستگاه های خودپرداز در محله ازگل
 • کم بودن عرض خیابان های اصلی ازگل
 • از بین بردن فضای سبز و باغ های این محله خوش آب و هوا و …

امکانات رفاهی و تفریحی محله ازگل

مراکز خرید محله ازگل
 • مرکز خرید الماس: آدرس: بزرگراه بابایی غرب، ابتدای بلوار نیروی زمینی
 • مرکز خرید گلچین سبز لاله: آدرس: بلوار ارتش، خیابان گلچین
 • مجتمع تجاری البرز: آدرس: بزرگراه ارتش، بلوار اوشان، خیابان اردستانی
مکان های تفریحی محله ازگل

آبنمای پارک ازگل: این آبنما در پارک ازگل و برای زیباسازی محله ساخته شده است.

بوستان کامران: این بوستان در بزرگراه ارتش و خیابان نیروزمینی واقع شده است.

بوستان غرب ازگل: این پارک دیدنی در سمت غرب محله ازگل تهران قرار دارد.

یکی از مکان‌های به جا مانده از قبل از انقلاب، مرکز توانبخشی امام علی (ع) محله ازگل است. یکی از درباریان پهلوی که پزشکی خوانده بود و دکتر شاقلی نام داشت، این مرکز را ساخت. این مرکز در آن زمان مخصوص بیماران روحی روانی بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این مرکز به بنیاد مستضعفان واگذار شد. در همکاری که بهزیستی و مرکز توانبخشی با یکدیگر داشتند، این مکان به مرکز توانبخشی امام علی (ع) تغییر کاربری داد. این مرکز ۴ بخش دارد و هزینه‌های آن توسط افراد خیر تامین می‌شود.

یکی از مهم‌ترین امکانات این محله، توجه شهرداری به مناسب‌سازی اماکن عمومی برای نابینایان و توان‌یابان بوده است. سه مکان عمومی شامل ایستگاه مترو محلاتی، فروشگاه شهروند در خیابان نیروی زمینی و بازار میوه و تره‌بار در خیابان باغ سبز شمیران، طوری طراحی شده که توان‌یابان و نابینایان می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.در ازگل سه مکان برای تخلیه اضطراری پیش‌بینی شده که از این مکان‌ها می‌توان به دبیرستان سما در خیابان نوبهار، پارک ازگل در خیابان هاشمی ازگلی، دبیرستان تقوی‌نیا در خیابان مرتضوی و میدان میوه و تره‌بار اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *